האם אתה מגיע לפסטיבל הבינלאומי ה-43 בפברואר?
[תוצאות]

דף הבית >> מרד הברידג' הגדול
 

בשעת בוקר יושבים כמה עשרות קשישים וקשישות ליד שולחנות קטנים במועדון הברידג' השרון בכפר סבא, בקורס למתחילים שמנחה אלדד גינוסר. כל מלה שיוצאת מפיו של גינוסר, אלוף אירופה בברידג', נרשמת בקפדנות במחברות. "עד היום למדנו להתחייב רק במשחק בלי שליט. עכשיו נלמד להשתמש בשליטים, מה שמקנה לכל המשחק צורה אחרת", הוא מסביר, והקהל מגיב במלמולים נלהבים. ברידג' הוא משחק מסובך: לשחקן רגיל לוקח כמה חודשים ללמוד את הכללים, וכמה שנים עד שהוא מגיע לשליטה טובה. לדברי גינוסר, זאת הסיבה לכך שהמשחק מזוהה עם פנסיונרים: בדרך כלל, רק להם יש די זמן לקבל עליהם מחויבות כזאת.

עם זאת, גינוסר עצמו, ושותפו לזכייה באליפות אירופה רון פכטמן, שניהם בני 26, יכולים להיחשב להוכחה לכך שהזיהוי האוטומטי בין ברידג' לקשישים אינו מוצדק. "ברידג' זה לא תחביב. ברידג' זה החיים", הוא אומר.

גינוסר הוא אחד הנציגים הבולטים של סצינה קטנה אך שוקקת חיים של צעירים בני עשרה ועשרים שמקדישים למשחק את רוב זמנם הפנוי. כיום רשומים בהתאגדות הישראלית לברידג' כ-500 שחקנים מתחת לגיל 25 מתוך כ-6,000 חברים בסך הכל.

רוב חברי קבוצת השחקנים הצעירים, המכונים "הג'וניורים", החלו לשחק ברידג' במסגרת מסורת משפחתית, או שלמדו ברידג' בבית הספר. שיעורי ברידג' החלו בכמה עשרות בתי ספר במרכז לפני יותר מ-10 שנים. רבים מאלפי התלמידים שלמדו את המשחק העדיפו אחר כך להתמקד בתחביבים אחרים, אבל כמה עשרות מהם נהפכו לקבוצה מגובשת של שחקנים מקצועיים, שמשתתפים בתחרויות בישראל ובחו"ל. גם אתרי אינטרנט בינלאומיים הפכו את המשחק לנגיש יותר ומאפשרים להתמודד מול שחקנים מחו"ל.

גינוסר מודה שלא קל לשכנע נער בגיל ההתבגרות להתמסר למשחק. "ההורים שלי דחפו אותי לשחק", הוא מספר. "אבא שלי שיחק ברידג' שנים ואמר לי, לך תלמד. בהתחלה זה שיעמם אותי, ורציתי להפסיק. בתור ילד היה לי נורא קשה לשחק עם מבוגרים, עד שמצאתי שותף בגילי, ואז התחלתי ליהנות. עכשיו אני שמח שהמשכתי. בגיל 16 זימנו אותי לנבחרת הצעירה, ובשנים האחרונות יש לי הישגים נכבדים גם כבוגר".

דור ההמשך

"ההישגים בברידג' בישראל, בעיקר של צעירים, הם יותר טובים מכל ספורט אחר, אולי חוץ ממכבי תל אביב בכדורסל. אבל בניגוד למכבי, לברידג' לא מייבאים שחקנים", אומר אילן שזיפי, מנהל התחרויות הראשי בהתאגדות הישראלית לברידג'.

שזיפי, בן 64, ואשתו חנה שזיפי, המנהלת האדמיניסטרטיווית של ההתאגדות, היו בעברם אתלטים. שניהם היו אלופי ישראל בריצות בינוניות, וזכו גם בתארים בינלאומיים. "ב-1971, כשהפסקנו לרוץ באופן תחרותי, חיפשנו איפה לפרוק את המתח הספורטיווי, והגענו לברידג'", הוא אומר.

לדברי שזיפי, "הישראלים מצליחים להשתחל כמעט לכל אליפות בינלאומית בברידג'. הצעירים לומדים מהר, ומצליחים הרבה יותר מהר. הצעירים בבתי הספר הם הדרך להפיץ את הברידג' ולדאוג שיהיה לו דור המשך".

ב-2003 השיגה ישראל מקום ראשון באליפות העולם לזוגות צעירים, ב-2004 - מקום שני באליפות אירופה לצעירים, ובשנה שעברה, מקום ראשון באליפות העולם עד גיל 21. זאת בנוסף להישגם של גינוסר ופכטמן.

מושיקו מיוחס, בן 17 מראשון לציון, החל לשחק ברידג' בגיל תשע. "מבחינתי, החבר'ה זה מרכיב מאוד חשוב בברידג', ועכשיו יש הרבה חבר'ה צעירים שמשחקים. כמעט בכל ערב יש תחרות, ואז מרימים טלפון לשותף ומתאמנים". גם גינוסר סבור שאופי חברותי הוא תכונה הכרחית כדי להצליח במשחק. "יש במשחק המון אינטראקציה, בעיקר עם השותף הקבוע שאתה משחק אתו. אתה לומד להכיר את השותף שלך ואתה יכול לצפות את מהלכיו. למצוא בן זוג בברידג' זה מבחינת אנשים מסוימים כמעט כמו למצוא בן זוג. זאת עבודה בצוות, וצריך אמון, שיתוף פעולה והבנה".

בבית הברידג' ברחוב קרליבך בתל אביב יושבת גיזי, בת87, משחקת נגד ירדן, בת 11. ירדן משחקת ברידג' כבר ארבע שנים, ובשנה האחרונה אף משתתפת בתחרויות. מסביב לשולחן שלה ולשולחן הסמוך יושבות עוד כמה נשים בנות 80. "את לומדת בבית ספר גרץ?" שואלת אחת מהן. "הנין שלי לומד שם". קשה לחשוב על הרבה הקשרים אחרים שבהם יבלו ביחד בני גילאים רחוקים כל כך, אך במועדון הברידג' נראה שבין הדורות שוררת הרמוניה.

לחנך ולזעזע

ובכל זאת, יש מה שמעיב על האווירה: סדרת עבירות אתיות שבוצעו על ידי צעירים בתקופה האחרונה, שבגינן החליטה ההתאגדות לברידג' למנוע את השתתפותה של הנבחרת הצעירה באליפויות בינלאומיות השנה. בין השאר מדובר ברישום כוזב של תוצאות בתחרויות. "אלה היו מעשים לא אתיים, שחלקם גובלים ברמייה. אז החלטנו קצת לחנך ולזעזע", מסביר אילן שזיפי.

ההחלטה עוררה מעין מרד של שחקני הברידג' הצעירים, שאף הקימו אתר של "הג'וניורים", Bridge54.com במניפסט שפירסמו באתר הם טענו שזכויותיהם נפגעו על ידי ההתאגדות. "קולנו הושתק", הם כותבים.

אחד ממנהיגי המרד הוא יובל ינר מפרדס חנה, אלוף העולם לצעירים ב-2003 עם שותפו עדי עזיזי. כיום הוא בן 26 וכבר לא נחשב "ג'וניור", ובכל זאת הוא מזהה את עצמו עם הצעירים. "הם טוענים שהצעירים מרמים, ומסתמכים על כך שכמה צעירים עשו דברים אסורים", הוא אומר. "אבל גם אנשים מבוגרים עושים דברים אסורים. בעיני, מפלים אותנו. יש אנשים שעינם צרה בהצלחה של הצעירים. אנשים מקנאים בנו ומנסים להצר את צעדינו".

שזיפי מכיר את הטענות, אבל מסרב להתרגש. "בנבחרת הצעירים התרעמו על ההחלטה, אבל בעצם רבים מהם היו מעורבים במעשים לא אתיים. החלטנו לטהר את הברידג' ולהפוך אותו ליותר נקי. אפשר לעשות קונצים במשחקים אצלנו, אבל בתחרויות בינלאומיות אי אפשר".  

לכתבה המקורית

התחברות לחברים
שם משתמש:
סיסמא:

שכחת סיסמא?

הודעות אחרונות מהפורומים